Album „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla”

Wstecz

Zapraszamy do Księgarni XX wieku w Domu Spotkań z Historią po album, który towarzyszy ekspozycji nieznanych i niepublikowanych zdjęć wykonanych w 1934 roku w Warszawie, Łowiczu, Wilnie i na pograniczu polsko-rosyjskim i polsko-litewskim przez Willema van de Polla (1895–1970). Z podróży do Polski holenderskiego fotografa i fotoreportera, zachowało się w Archiwum Narodowym w Hadze około 400 zdjęć, z czego wybór prezentujemy w albumie i na wystawie. W stolicy ten wybitny fotografik-reportażysta spotkał się z postaciami życia politycznego  – m.in. prezydentem Ignacym  Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, kulturalnego – Wandą Wermińską, Lodą Halamą, Ewą Bandrowską-Turską, Jadwigą Smolarską, śmietanką towarzyską stolicy i arystokracją, lotnikami, sportowcami. Van de Poll fotografował Warszawę, w tym Starówkę i dzielnicę żydowską, nowo otwarte lotnisko na Okęciu, Teatr Wielki, Polskie Radio, Belweder, Muzeum Cytadeli Warszawskiej i wiele innych miejsc. Większość fotografii wykonywał aparatem Contessa Netel na szklanych negatywach 9×12 cm.

Willem van de Poll w swoim długim życiu zawodowym zajmował się fotografią prasową, podróżniczą, reklamową, był kierownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych oraz fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Pracował dla agencji prasowych, wielu pism i magazynów. Opublikował kilka albumów. Podróżował po Europie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Archiwum w Hadze posiada blisko 30 tysięcy negatywów Willema van de Polla.

W dwujęzycznym, polsko-angielskim albumie znalazło się prawie 200 fotografii wraz ze szczegółowym opisem zdjęć, biografią autora i relacją z jego podróży do Polski w 1934 roku. „Utrwalona na szklanych negatywach w 1934 roku Polska jest dostatnia i bezpieczna. Tętni życiem i jest wielobarwna. To ostatni taki zwyczajny rok Drugiej Rzeczpospolitej” – pisze we wstępie prof. Żelichowski. To świat, który wkrótce przestanie istnieć.

Pomysłodawcą wystawy i albumu jest prof. Ryszard Żelichowski (Instytut Studiów Politycznych PAN), znawca dziejów państw niderlandzkiego obszaru językowego, autorami tekstów są historyk prof. Wojciech Materski (Instytut Studiów Politycznych PAN) i prof. Ryszard Żelichowski.

Album pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji, Ambasadora Królestwa Niderlandów w Polsce, P.P.J. Bekkersa.

Partner: Narodowe Archiwum Królestwa Niderlandów.