XI Konkurs „Historia i Życie”, 2015/2016

Wstecz
historia_i_zycia_logotyp_medium

Rozpoczyna się XI Konkurs historyczny „Historia i Życie”

Temat:Pasja przedsiębiorczości w historii rodzinnej, lokalnej, regionalnej.

Zapraszamy uczniów liceów i gimnazjów do przysyłania prac pisemnych na konkurs historyczny pt. „Pasja przedsiębiorczości w historii rodzinnej, lokalnej, regionalnej”. Konkurs  „Historia i Życie” należy do cyklu ogólnopolskich konkursów historycznych, które od ponad 10 lat cieszą się popularnością wśród uczniów i nauczycieli. W każdej edycji proponujemy uczestnikom inny temat.

„Historia i Życie” nie jest zwyczajnym konkursem, do którego można się przygotować na podstawie książek i stron internetowych. Aby do niego przystąpić, trzeba stać się na pewien czas prawdziwym badaczem dziejów, który odnajduje i analizuje źródła historyczne. Przed uczestnikami konkurs stawia prawdziwe wyzwanie badawcze, zapewniając poczucie przygody i gwarantując satysfakcję!

Kiedy we wrześniu 2015 roku odbywał się w Zamku Królewskim uroczysty finał X (jubileuszowego) Konkursu, nie było wiadomo, co dalej z naszym przedsięwzięciem. Brak sponsorów uniemożliwiał planowanie działań na najbliższy rok szkolny. A jednak startujemy! Wprawdzie z parotygodniowym opóźnieniem, ale za to z wielką nadzieją na przyszłość. Termin nadsyłania prac – 20 maja 2016 r. Przewidywany termin Gali Finałowej – październik 2016 r.

W roku 2016 w ramach ogólnego tytułu konkursu proponujemy cztery tematy szczegółowe:

  1. Przedsiębiorczość jako „sposób na życie” w historii mojej rodziny.
  2. Warsztaty, zakłady i firmy lokalne w dziejach mojej okolicy.
  3. Pamięć o ludziach z pasją – inicjatorach lokalnej przedsiębiorczości.
  4. Historia lokalnego przedsiębiorstwa, warsztatu, firmy.

Historia lokalnego przedsiębiorstwa, warsztatu, firmy.
W tegorocznym Konkursie zapraszamy uczestników do uważnego spojrzenia na te wątki historii Polski, w których przejawia się radość i trud budowania, tworzenia, wspólnej pracy, dążenia do wymiernych rezultatów. Chodzi nam przede wszystkim o dokonania zachowane w pamięci rodzinnej oraz na kartach historii okolicy, miasta, regionu.

Konkurs organizuje Wydawnictwo „Historia i Życie” z udziałem partnerów: miesięcznika „Uważam Rze Historia” i dziennika „Rzeczpospolita” oraz z pomocą sponsorów. Patronat naukowy nad konkursem sprawuje Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku.

Prosimy Nauczycieli o zainteresowanie uczniów tegorocznym konkursem. Wszystkie szczegółowe informacje o konkursie oraz jego regulamin można znaleźć na naszej nowej stronie internetowej: www.konkurshistoriaizycie.pl/  Pytania prosimy kierować na adres konkurs@konkurshistoriaizycie.pl

Rada Programowa

Warszawa, 1.03.2016 r.