Wystawa „1947 Barwy ruin. Szczecin w przededniu (od)budowy”

Wstecz
Cobbszczecin300

Szczecińska edycja ekspozycji DSH "1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska ...

 

Walkowska Wydawnictwo i Miasto Szczecin mają przyjemność zaprosić na premierę trzeciego numeru Magazynu Miłośników Szczecina „Szczeciner”, któremu towarzyszy wystawa z cyklu ekspozycji prezentujących kolorowe fotografie Henry’ego N. Cobba pt. „1947 Barwy ruin. Szczecin w przededniu (od)budowy”.

Początek spotkania we wtorek 23 kwietnia 2013 o godz. 17:00 w gmachu Urzędu Miasta przy pl. Armii Krajowej 1, w sąsiedztwie sali 201 (wejście główne, II piętro).

Magazyn Miłośników Szczecina „Szczeciner” został objęty Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin. Premiera odbywa się w ramach obchodów 770. rocznicy nadania praw miejskich Szczecinowi. Opiekę medialną nad wydarzeniem sprawuje portal wSzczecinie.pl.

 

Wystawa prezentowana będzie na Jasnych Błoniach (przy fontannie zwanej „Bartłomiejką”) do 5 maja 2013.

Czasopismo w promocyjnej cenie 25 zł nabyć będzie można w dniu premiery przy ekspozycji na Jasnych Błoniach w godzinach 16:30–18:00. Do sprzedaży w salonach sieci Empik oraz księgarniach trzeci numer trafi 24 kwietnia (cena detaliczna: 31,50 zł).

Magazyn Miłośników Szczecina „Szczeciner” 2013, nr 3

„Szczeciner” 2013 to dwadzieścia artykułów dotyczących szeroko rozumianej historii Szczecina i położonych w sąsiedztwie Polic. Wśród nich tekst o nieznanej szerzej pasji Marii Fiodorowny, dzieje Osiedla Greckiego i wspomnienia krakauera, który odwiedził stolicę Pomorza w 1967 r., a niemal trzy dekady później zamieszkał w niej na stałe. Przespacerujemy się po ruinach ul. Sołtysiej, przeprowadzimy atak na socjalistycznego ziemniaka i sprawdzimy, dlaczego Łasztownia pachnie czekoladą. Opowieści o miejscach, osobach i wydarzeniach to ponad dwieście stron lektury, która zainteresuje nie tylko odwiecznych miłośników miasta.

To druga wystawa z cyklu ekspozycji prezentujących wyjątkowe, bo kolorowe fotografie sprzed 66 lat. Od jesieni 2012 roku mieszkańcy Warszawy i turyści odwiedzający stolicę mogą zapoznać się z ekspozycją „1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba”, która przygotowana została przez Marię Sołtys i Krzysztofa Jaszczyńskiego, a zorganizowana przez Dom Spotkań z Historią i Fundację „Warszawa1939.pl”.

Autorzy szczecińskiej edycji – Paweł Knap i Małgorzata Wrzosek – na nowo opisali wykonane tutaj ujęcia i uzupełnili całość o zarys historii powojennej (od)budowy Starego Miasta, co zilustrowane zostało materiałami pochodzącymi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Ograniczenie do jednej dzielnicy wynika z faktu, iż większość zdjęć Henry’ego N. Cobba powstała właśnie na Starym Mieście.

Bezpłatny informator na temat wystawy zostanie dołączony do czasopisma „Szczeciner”.

Kontakt:

Szymon Jeż, wydawca – szymon.jez@szczeciner.pl

Paweł Knap, redaktor naczelny – pawel.knap@szczeciner.pl

 

Na zdjęciu: Szczecin, 1947. Fot. Henry N. Cobb