Havel na wyciągnięcie ręki

Wstecz
HAVEL350

Wystawa zdjęć Oldřicha Škáchy, znanego czeskiego fotografa i bliskiego przyjaciela ...

 

Na wystawie można obejrzeć blisko 80 zdjęć autorstwa Oldřicha Škáchy, czeskiego dysydenta, sygnatariusza Karty 77, fotoreportera, a przede wszystkim bliskiego przyjaciela i fotografa Václava Havla. Škácha przez ponad 30 lat towarzyszył Václovi Havlovi ze swym aparatem fotograficznym w wielu różnych sytuacjach – oficjalnych i prywatnych.

Škácha spotkał Václava Havla, gdy ten był pisarzem i aktorem, fotografował go w czasach jego działalności opozycyjnej już w latach 70 (dokumentując jednocześnie działalność czeskiej antykomunistycznej opozycji), a także w okresie prezydentury i po jej zakończeniu. Na wystawie zobaczymy Havla w gronie przyjaciół, m.in. z dziennikarzem Pavlem Tigridem czy z poetą i plastykiem Jiřím Kolářem oraz podczas oficjalnych spotkań m.in. z Billem Clintonem, Margaret Thatcher, Dalai Lamą i dziesiątkami innych znanych osobistości ze świata polityki i kultury.

Havel na wyciagnięcie ręki to opowieść o grupie myślicieli i artystów, którzy znaleźli sposób na zmianę politycznego statusu quo i obrócenie długich lat apatii w powód do walki o wolność myśli. Pokazuje historię człowieka, który nie chciał zostać politykiem, lecz marzył o życiu zwyczajnego człowieka w zwyczajnym, wolnym kraju, a który spełniając to marzenie,  został prezydentem.

Wystawa pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Organizatorzy: Czeskie Centrum, DSH

Wystawa powstała przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej oraz Narodowego Centrum Kultury – dofinansowanie ze środków NCK w ramach programu Kultura-interwencje.